Všechno kolem nás je nejisté, a to je (kromě smrti) naší jedinou jistotou. Jak unášet všudypřítomnou nejistotu? Tak, že si vytvoříme jistotu sami v sobě – pevný bod, kterým jen tak něco neotřese. Můžeme se tak opírat o naši sebejistotu.
Dopřejte si efektivní odpočinek...
Proč relaxovat?
Otázka by spíš měla znít "Proč nerelaxovat?" :-) Asi nemá příliš smysl se rozepisovat o uspěchané době, civilizačních chorobách, stresu, špatné náladě a negativním myšlení. Čím víc se zabýváme problémy, tím větší je naše psychické, a tím i fyzické napětí. Relaxace je vhodná pro každého, kdo cítí potřebu se zastavit, vydechnout si a uvolnit své vnitřní napětí.
Často se setkávám s tím, že lidé nevědí, jak vlastně efektivně relaxovat. Lehnout si nebo jít se projít mnohdy jakoby nestačilo. Proč? Protože i při tom nás mohou obtěžovat vtírající se otravné myšlenky - o tom, co nám chybí, co jsme udělali špatně, co ještě "musíme" udělat, stihnout, zařídit... Každý by si jistě mohl doplnit své.
Jak tedy relaxovat?
Principem relaxování je zaměření pozornosti jinam než na naše zatěžující myšlenky, a to zejména na naše tělo. Výsledkem dobře provedené relaxace je fyzické a psychické uvolnění. Níže uvádím tři tipy, jak můžete relaxovat.
1) NÁDECH-VÝDECH: Patrně nejsnažší a zároveň nejdostupnější formou relaxace je zaměřit svou vědomou pozornost pouze na nádech a výdech. Při každém výdechu dojde k fyziologickému svalovému uvolnění. Cvičení lze provádět vsedě či vleže.
2) ZATNOUT-POVOLIT: Další možností je svalová relaxace prováděná vleže. Pohodlně se položte na záda, ruce mějte rovně natažené a dlaněmi vzhůru, nohy natažené snožmo, paty nechte se vzájemně dotýkat a špičky mějte odsebe. Nejprve se jen pětkrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Během dalšího nádechu zatněte všechny možné svaly v těle. Vydržte po dobu pěti sekund. Při výdechu svaly povolte. Opakujte celkem pětkrát. Cvik se doporučuje dělat před spaním, a tak je možné v uvolněné pozici setrvat do usnutí.
3) RELAXACE PĚTI SMYSLŮ: Mým posledním tipem je postupné soustředění se na jednotlivé smysly. Pohodlně se usaďte nebo položte, pomalu si zavřete oči a zaměřte se na jeden ze svých smyslů. Po chvíli tento smysl uvolněte a zaměřte svou pozornost na další smysl. Postupně se věnujte všem svým pěti smyslům. Doporučuji pořadí sluch-hmat-čich-chuť-zrak. V případě vašeho zájmu vám ráda zašlu audionahrávku, s jejíž pomocí vás relaxací můžu provést.
Co s rušivými myšlenkami?
Během relaxace se vás myšlenky s nejvyšší pravděpodobností budou i přesto snažit rušit. Co s nimi? Můžete si například zkusit představit, že je balíte do poštovních balíčků a odkládáte je vedle sebe a nebo na vlak, který je odváží daleko od vás pryč. Pak se zase zkuste vrátit k vědomému soustředění se na vámi vybraný objekt pozornosti.
Nechte se vést...
Je-li pro vás relaxace pořád tak trochu cizím pojmem, je příjemné, pokud vás relaxací nejprve někdo provede. Nahrála jsem pro vás "relaxaci pěti smyslů" a nabízím vám ji nyní zdarma - v případě vašeho zájmu vyplňte formulář po kliknutí na tlačítko níže.
Chci relaxovat
Máte-li zájem o poslech audionahrávky relaxace pěti smyslů ZDARMA, vyplňte prosím své údaje.
Kliknutím na potvrzovací tlačítko potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami zpracování osobních údajů.
Všeobecné obchodní podmínky jsou k dispozici zde.
Další články
Mít někoho, s kým máme velmi blízký vztah a s kým můžeme bezpečně sdílet cokoliv, co řešíme, to je prostě skvělé. Souhlasíš? A máš někoho takového ve svém životě? Je to kamarádka, partner nebo někdo jiný?
Žijeme ve svobodné zemi a dnes, 17. listopadu, si to připomínáme a oslavujeme. Přesto můžeme namítat, že stát nefunguje ideálně, že podmínky, které nám nastavuje, nejsou pro náš život ideální, že jsme si tu svobodu představovaly jinak...
Bojuješ se sebepřijetím? Zkus tohle.
Do jaké míry se přijímáš? Tipuju, že to nebude na 100 %. Nejdřív chci říct, že v tom nejsi žádná výjimka – tou je spíš ten, kdo se opravdu na 100 % bere takový, jaký je. A myslím tím v dospělém věku, protože s absolutním sebepřijetím jsme se narodili – jako miminka jsme na sobě nic neodmítali… Naučili jsme se...
Můžeš o sobě říct, že zvládáš svoje emoce? A co to pro tebe vlastně znamená je ZVLÁDAT? Znamená to je potlačovat? Nebo je nechat proudit? Nebo ještě něco jiného?
Jak se dostat z pochmurné nálady?
Zažíváš čas od času splín? Možní se občas cítíš se smutná, je ti na nic a třeba takovému svému prožívání ani moc nerozumíš. Taková nálada tě trápí a nedovedeš se z ní zatím dostat sama. Proto očekáváš pomoc od ostatních - přemýšlíš, komu napsat, kdo by tě z té nálady mohl vytáhnout… Jenže reakce blízkých ti ne vždy pomůžou, někdy...
Tvoji blízcí ti nerozumí?
Máš ve svém okolí někoho, kdo ti rozumí? Nebo toužíš po pochopení, které ale od tvých blízkých stále nepřichází? Potřebuješ sdílet, jenže kdykoliv se k tomu odhodláš, tak přijde jenom další bolest?
Tohle je jedna z mých pracoven
Jaký je tvůj vztah k podzimu? Máš ho ráda, nebo ho naopak nesnášíš?
Je terapie drahá?
Možná se ti opakovaně stává, že tě čas od času přepadne nějaký splín a nevíš si s ním rady. A tak jsi už někdy nejspíš přemýšlela nad tím, že začít chodit na terapii by mohl být dobrý nápad. Ale pak to celé krachlo na tom, že ti terapie přišla drahá. I to se stává.